Mleko owsiane

Mleko owsiane, a właściwie napój owsiany, to roślinny odpowiednik mleka krowiego. Ze względu na swoje pochodzenie, jest produktem idealnym dla wegan i osób eliminujących produkty pochodzenia zwierzęcego w codziennej diecie.

Właściwości mleka owsianego

Napoje owsiane wytwarza się na bazie ziaren owsa. Mleko owsiane, ze wszystkich napojów roślinnych, jest najbardziej zbliżone do mleka krowiego pod względem koloru, smaku i konsystencji. Ma białawy kolor, ale nie czysto biały, jak w przypadku krowiego mleka. Jest trochę bardziej przezroczyste i rzadsze. W przeciwieństwie do innych roślinnych napojów nie czuć w nim dodatkowego aromatu fasolowego, lub orzechowego, tylko delikatnie słodkawy posmak, jak w przypadku tradycyjnego mleka.

Zalety mleka owsianego

Dzięki pochodzeniu z ziaren owsa, napoje owsiane zawierają błonnik pokarmowy, tzw. beta-glukan. Błonnik ma korzystne działanie przy obniżaniu poziomu cholesterolu we krwi i może wspomóc walkę z otyłością.

Poza faktem, że jest to produkt roślinny, a więc idealny dla wegan, może być także z powodzeniem stosowany przez osoby z nietolerancją laktozy, czy innych białek mleka.

Większość napojów roślinnych jest fortyfikowana, czyli wzbogacana wapniem i witaminą D, dlatego osoby korzystające z tego zamiennika, nie muszą obawiać się o niedobory tego pierwiastka. Mleko owsiane zawiera bardzo niewielkie ilości fosforu, więc proces wchłaniania wapnia nie będzie zakłócony.

Napoje owsiane mogą być też zalecane w zapobieganiu anemii, ponieważ zawierają żelazo i witaminę B12.

Wartości odżywcze

100ml napoju owsianego zawiera około 50 kcal, a więc podobnie, jak w przypadku mleka krowiego odtłuszczonego (mleko 1.5% zawiera ok. 44kcal na 100ml). Mleko owsiane ma bardzo niską zawartość tłuszczu (ok. 1.1 g na 100ml mleka) oraz wysoką zawartość błonnika (0.8g na 100ml). Nie zawiera tłuszczów nasyconych i białek mleka.

Jedyną wadą jest wysoka zawartość węglowodanów (ok. 10g na 100ml), z czego około 80% to cukry. Z tego powodu osoby z cukrzycą i insulinoopornością powinny unikać spożywania mleka owsianego ze względu na wysoką zawartość węglowodanów.